Phuket Gezilecek Yerler

Muhteşem plajları, dalış olanakları, tropikal ormanları ve lüks kaplıcalarıyla ünlü Phuket Tayland’ın önde gelen turizm merkezlerinden biridir. Güney Tayland’da bulunan Phuket ülkenin en büyük adası olup anakaraya iki köprü ile bağlanır.

Phuket’i cazip yapan şey beyaz kumlu plajları, mavi lagünleri, su sporları, tatil köyleri, oteller, mağazaları, restoranları ve canlı gece hayatıyla Patong Plajı’dır. Phang Nga Koyu çarpıcı manzarası, kelebek bahçeleri ve orman safarileriyle unutulmaz bir yerdir. Phuket ayrıca sahilde masaj çadırlarından dünya standartlarında kaplıacalara kadar uzanan çok sayıdaki seçeneği ile sağlık turizminde de popülerdir. Hayvanat bahçeleri, akvaryumları ve deniz canlıları müzeleri gezilebilir; file binmek, sualtında rafting, deniz kayağı, tüplü dalış, bungee jumping, trekking gibi çeşitli aktiviteler yapılabilir.

Phuket Kent Merkezi

Phuket’in başkenti ve en büyük şehri ziyaretçilere zamanda geriye gitme ve adanın zengin tarihini keşfetme şansı sunar. Kalay madenciliği Phuket’i 19. yüzyılda yükselen bir değer haline getirmiş ve kentin cazibesinin büyük bölümü bu refah içinde yaşadıkları çağın Çin-Portekiz mimarisinden gelir. Rengarenk sıralı dükkanları ile Eski Phuket bölgesi Phuket kültürünü araştıranların alışveriş yapmayı seveceği bir yerdir.

Hat Patong

50 yılı aşkın süredir devam eden gelişme Hat Patong’u tenha bir kumsal iken günbatımından gündoğumuna kadar uzanan gece hayatıyla ünlü bir turistik merkeze dönüştürdü. Phuket’in batı kıyısında bulunan Patong şehri çoğu Bangla Yolu çevresinde toplanan yüzlerce restoran, disko, bar ve gece kulübüyle doludur. Şehrin daha sessiz bölümleri lüks mağazalara ve küçük butiklere sahiptir. Kent oldukça gelişmiş olmasına rağmen doğal hilal şeklindeki koyu ve beyaz kumlu plajıyla Tayland’ın en sevilen yerlerinden biri olmaya devam etmektedir.

Hat Karon

Patong’un hemen güneyinde bulunur ve Phuket’in en popüler ikinci yeridir. Sahili kaplayan büyük tatil köyleri güneş, deniz ve kumun tadını çıkarmayı ve rahatlamayı sağlayan konforlu oteller turistleri cezbetmektedir. Adanın üçüncü en uzun plajı boyunca yürüyüşe çıkabilir, güney uçtaki mercan kayalıkları arasında şnorkelle dalabilirsiniz. Karon’daki faaliyetler çoğunlukla su odaklıdır ve sahile çıkan yolda birçok deniz ürünü restoranı yer alır.

Hat Kata

Karon’un kızkardeşi olarak bilinen Kata kardeşinin güneyinde yer alır ve kayalık bir sahil içerir. Kuzeyinde berrak sulara sahip olan plaj nispeten güvenli yüzme koşulları sayesinde aileler için favori tatil bölgelerindendir. Yolun karşısında, plajın yanında birçok tatil köyü, restoran ve mağazalar bulunmaktadır. Daha tenha olan Kata Noi Plajı ise ormanlık tepeler arasında yer alır ve küçük bir koydur. Zorlu dalgalar muson mevsiminde Kata Noi’ye sörfçüleri çeker ve yıl boyunca ziyaretçileri cezbeder.

Hat Mai Khao

Hat Mai Khao Phuket’in kuzeybatı kıyısındaki kumsallardan biridir. Havaalanına çok yakın olduğu için Havalimanı Plajı olarak da bilinir. Milli Park’ın bir parçası olduğu için çevresindeki alan hala çok sessiz ve az gelişmiştir. Sezon dışı günlerde burada tek bir kişiyi görmeden kilometrelerce yürümek mümkündür. Andaman Denizi’nden gelen akıntı sebebiyle Mayıs ve Kasım ayları arasında denize girmek tehlikelidir.

Cape Panwa

Phuket’in güneydoğu köşesinde uzanan burun panwa Plajı dahil bir dizi cazibe merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Buradaki kum adanın herhangi bir yerindeki plajlardan daha pürüzlüdür. Panwa sit alanıdır ve kentleşme yapılmamaktadır. Sahilde birkaç tesis sahil villalarında sakin ve huzurlu bir konaklama imkanı sunar. Yakın zamanda yenilenen Phuket Akvaryumu ziyaretçilerin köpekbalıklarından piranalara kadar uzanan geniş bir yelpazede deniz canlılarını izlemesi için uzun bir sualtı tüneli gezisi düzenler.

Hat Nai Han

Nai Han Phuket Adası’nın en güney ucunda bulunan tenha kumsallardan biridir. Nai Han manastırına da ev sahipliği yapan bu huzurlu plaj bugüne kadar inşaattan uzak kalmış olsa da kıyı şeridi boyunca birkaç iyi otelle birlikte yat limanı bulunmaktadır. Nai Han Phuket’in en popüler manzara noktalarından biri olan Phromthep Cape’e de yakındır. Her akşam Phuket’in dört bir yanından gelen gezginler gün batımını izlemek için gelir. Maceracı ziyaretçiler burada güzel manzaranın keyfini çıkarırken dağdaki kayalıklara kendilerinden bir iz bırakırlar.

Hat Rawai

Hat Rawa,, Phuket’te kurulan ilk turistik plaj olmasına rağmen günümüzde ada turları için bir geçiş noktası olarak bilinmektedir. Günet plajı oldukça uzun ve hızlı teknelerle birlikte balıkçı tekneleri için bir liman olarak kullanılır. Kısa bir süre önce inşa edlimiş bir iskele üzerinde bir balık pazarı bulunur. Balıkçılar yeni yakaladıkları deniz ürünlerini burada satarlar ve yolun karşısında da satın aldığınız balıkları pişiren bir dizi aile işletmesi biçiminde küçük restoranlar vardır. Hat Rawai Phuket’in deniz ürünleri mutfağını deneyimleyebileceğiniz yerlerden biridir.

Hat Surin

Phuket’te lüks bir plaj tatili için adanın “Milyonerler Köşesi” olarak da bilinen evlerin arasında yer alan tatil beldelerinde konaklayabilirsiniz. Bölgedeki ultra lüks tatil köyleri spa uygulamaları, Tayland yemeği pişirme dersleri ve fil binmeyi içeren çeşitli aktiviteler sunar. Hafifçe sallanan ağaçlarla kaplı olan batı plajında beyaz kumlar ve berrak sulu deniz bulunur. Yılın birçok ayı için Hat Surin’in sakin sularında dalış ve sörf yapılabilir. Bununla birlikte yerel yönetim tarafından kapatılan sezon boyunca kuvvetli akımlar nedeniyle yüzmek tehlikelidir.

Hat Kamala

Patong’un kuzeyinde bulunan Hat Kamala yüzme, şnorkelle dalış ve güneşlenmek için ideal bir plaj. Sakin yapısıyla bilinen plajın kuzey ucunda denizaltı maceralarının yaşanabileceği bir mercan kayalığı yer alırken geri kalanında mükemmel bir beyaz kumlu plaj bulunur. Buda’nın hayatını tasvir eden tablolar ve heykeller içeren bir Budist tapınakla birlikte Tayland efsanelerinin ve masallarının anlatılıdığı tiyatro oyunlarının bulunduğu bölgede özellikle ailelerin ülkenin kültürel mirasını keşfestmesi için mükemmel bir yer.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here